Підготовка дітей до школи (програма, методика)

Надходження в перший клас – це дуже відповідальний момент у житті підростаючого дитини. Батьки постійно турбуються про те, коли ж потрібно починати займатися з малюком, щоб підготувати його до школи і що має обов’язково вміти дитина до 6-7 років. Що ж таке правильна підготовка до школи? Як визначити, чи достатньо у малюка знань для того, щоб без проблем розпочати навчання в першому класі? Які існують програми підготовки дітей до школи?

Коли починати підготовку до школи?

Всі батьки найчастіше діляться на дві категорії: перша починають готувати своє чадо до школи фактично з перших років його життя, інші ж схиляються до того, що підготовка до школи в 6 років – найбільш підходящий варіант. Однак парадокс в тому, що ні ті, ні інші не праві.

Виявляється, дітей не потрібно спеціально готувати до вступу в перший клас в інтелектуальному плані, адже головна програма підготовки дітей до школи – це всі ті знання, які малюк отримує, пізнаючи навколишній світ. Коли батьки поступово діляться з дитиною тими знаннями і вміннями, якими володіють самі, малюк засвоює інформацію від них, тому якась особлива програма підготовки до школи дошкільнят не потрібна, за умови, що мама з татом і так достатньо займаються зі своїм чадом.

Зовсім інша справа, коли батьки хочуть віддати свого малюка на навчання в яку-небудь престижну гімназію – в цьому випадку дійсно варто розглянути додаткові методики підготовки до школи, але краще в будь-якому випадку робити це безпосередньо за програмами, рекомендованими в обраному навчальному закладі.

Батькам же майбутніх школярів, які збираються вступати в звичайний освітній заклад, достатньо лише зрозуміти, чи володіє їхній малюк необхідними навичками та вміннями, необхідними в першому класі, і при необхідності трохи потренувати його.

Необхідні для вступу до школи навички та вміння малюка

Більшість батьків віддають дітей до школи строго по досягненню ними віку 7 років, проте деякі мами і тата роблять це трохи раніше – в 6 або 6,5.

Для підготовки до школи 6 років – це той вік, в якому дитина вже повинен володіти певними навичками і вміннями, полегшують його надходження в освітню установу.

Найперше знання, яким повинен володіти дошкільник в обов’язковому порядку – це вміння називати цілком своє ім’я, прізвище та по батькові, а також ПІБ найближчих родичів: мами, тата, брата чи сестри, бабусі і дідусі. Для того, щоб перевірити це, достатньо періодично ставити йому відповідні питання.

Програма підготовки до школи передбачає, що дитина 6-7 років повинна знати, як називаються пори року, дні тижня, кількість місяців у році. Перевірити це дуже легко, задавши малюкові навідні запитання, наприклад:

 • В який день ми ходили на новий майданчик?
 • Коли у тата буде вихідний?
 • Як називається пору року, коли на вулиці йде сніг, і ти одягаєш теплі речі?
 • коли можна купатися?
 • коли ми будемо наряджати ялинку?
 • У якому місяці твій день народження?

У підготовку дітей до школи входить і навчання їх початковим навикам читання. Немає нічого страшного в тому, що малюк не може швидко і впевнено прочитати цілу сторінку книги – для вступу в перший клас достатньо вміти читати хоча б кілька найпростіших пропозицій, можна навіть по складах.

Багато батьків включають в підготовку до школи і навчання дитини навичкам письма. Насправді малюкові-дошкільнику достатньо вміти друкованими літерами написати два-три слова.

Велике значення в методиках підготовки до школи грають базові математичні знання. Малюк-першокласник повинен уміти впевнено вважати в прямому і зворотному порядку до двадцяти, і виконувати найпростіші математичні дії з числами до десяти: вичитати і складати їх. Перевірити, чи добре малюк знає початкову математику можна, поклавши перед ним кілька яблук і попросивши його порахувати їх. Після первісного рахунку можна прибрати кілька яблук – нехай малюк порахує, скільки забрали і скільки залишилося.

Важливе вміння, яким повинні володіти всі діти-дошкільнята – це здатність об’єднувати слова або предмети за рядом ознак, а також знаходити подібності або відмінності між ними, і вибирати зайве слово або предмет з ряду представлених. Це називається логічним мисленням. Програма підготовки дітей до школи обов’язково повинна включати в себе такі вправи для розвитку логіки:

 • Що спільного між предметами або картинками?
 • Знайди відмінності!
 • Вибери зайве слово в ряду

Дитина, що надходить в школу, повинен володіти нормальним словниковим запасом і хорошою пам’яттю. Він повинен повторити як мінімум 7 з 10 названих йому слів, знати, як називаються геометричні фігури, основні кольори, тварини і птахи, а також вміти відповідати на логічні запитання на кшталт:

 • Що відбувається вранці – схід сонця або захід?
 • Яка пора року настає пізніше – зима чи весна?
 • Яка тварина більше – вівця або кінь?
 • Як називається дитинча коні? А кішки, собаки, корови?

Важливий момент в програмі підготовки до школи – вміння малюка складати, запам’ятовувати і фантазувати. Дитина повинна вміти описувати своїми словами, що намальовано на картинці, складати невеликі історії, переказувати прочитані казки чи оповідання, а також розповідати напам’ять невеликий вірш в 2-3 чотиривірші.

Підготовка до школи – це також і вміння крихти малювати. Професійних художніх навичок від малюка ніхто, звичайно ж, вимагати не буде, проте він повинен вміти намалювати геометричні фігури, схематичне зображення людини і прості об’єкти (сонце, будиночок, квітка і т.д.).

Психологічна та соціальна підготовка дитини до школи

У програму підготовки до школи дошкільнят батьки обов’язково повинні включити навчання малюка основним поняттям. Кроха повинен мати уявлення про те, що таке добро і зло, чим відрізняються погані вчинки від хороших, як поводитися з дорослими, як спілкуватися з однолітками.

Не зайвим буде включити в процес підготовки до школи та навчання малюка базовим навичкам самообслуговування. Дитина до шкільного віку повинен вміти самостійно одягатися, розкладати предмети і прибирати їх на покладені місця, приводити себе в порядок, шнурувати черевики.

Батькам варто заздалегідь пояснити своєму малюкові, що готується до вступу до першого класу, подробиці про те , що являють собою шкільні уроки, зміни, домашні завдання, підручники, як треба спілкуватися з вчителями та однокласниками. Важливо, щоб дитина розуміла, що таке дисциплінованість, відповідальність і правила поведінки в шкільних стінах, адже тільки тоді його процес адаптації до нового розпорядку дня і незнайомій атмосфері пройде більш легко і спокійно.

Кiлькiсть переглядiв: 239

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

Комунальний заклад "Софіївська опорна загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" Софіївської селищної ради Софіївського району Дніпропетровської області

вул. Чкалова,1, 53100, Дніпропетровська область, смт Софіївка, Україна

Телефон: (05650)2-80-10

E-mail: sofschool2013@ukr.net

Дата останньої зміни 10 Грудня 2018

Цей сайт безкоштовний!